پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب در تهران

پیچ و رولپلاک نما چیست ؟

به احتمال زیاد در محله یا در گذر از خیابان ها دیده اید که افرادی از نمای ساختمان آویزان شده و در حال اقدام عملیات با دریل هستند ، این ها نماکاران راپل کار هستند که مشغول محکم کردن سنگ های نمای ساختمان می باشند ، شاید برایتان سئوال باشد که چرا باید نمای ساختمان مقاوم سازی شود ؟ یا چرا سنگ نما سست می شود ؟

پیچ و رولپلاک نما
پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان

مهندس بهاری به تمامی پرسش های شما پاسخ می دهد . پیچ و ورلپلاک نما یک روش اصولی و تایید شده توسط نظام مهندسی استان تهران می باشد که برای مقاوم سازی سنگ های نمای ساختمان توسط افراد مورد تایید شرکت برای مهار کردن سنگ های نما که احتمال سقوط و افتادن آنها وجود دارد، توسط پیچ رولپلاک کار نما انجام می شود.

دلیل ریزش سنگ نما

براساس تجربه و علم ثابت شده است که سنگ ننما در اثر عوامل مختلف تنش زا مانند : طوفان شدید،زلزله و حتی بارندگی های متعدد سست شده و گاها ریزش می کنند .

اما دلایل سست کنده سنگ نما به بلایای طبیعی ختم نمی شود و به دلیل تفاوت در ضریب انبساط مصالح ساختمانی به کار رفته در نما و با کاهش و افزایش دما سنگ و بتن پشت آن نسبت به یکدیگر جابه جا شده و با کوچک ترین جابه جایی چسبندگی خود را با سیمان از دست می دهند.

پیچ و مهره سنگ نمای ساختمان و چسباندن سنگ های ریخته شده نما
پیچ و مهره سنگ نما در تهران

که با اتفاقات بالا سنگ های نما هر چقدر هم که با دقت و تمیز اجرا شده باشد ریزش خواهد کرد و تنها تفاوت نماهای مختلف با یکدیگر مدت زمانی است که طول می کشد تا سنگ ریزش کند ، برخی نماها پس از گذشت یک سال از ساخت و برخی دیگر با گذشت ده سال اما چیزی که مسلم است ، ریزش سنگ نما و ایجاد خطرات جانی و مالی در یک زمان نامشخص است.

پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران

در شهرهای پر تردد و کلان مانند تهران و سایر شهرهای بزرگ اطمینان از مقاوم بودن سنگ نمای ساختمان امری ضروری است ، زیرا با افزایش تراکم ساختمان شهری ارتفاع ساختمان ها بیشتر شده و نیز فاصله پیاده رو تا ساختمان به صفر رسیده است بنابراین اگر سنگی از نمای ساختمان سقوط کند به احتمال بالا یک حادثه جدی را می آفریند و این حادثه ممکن است جانی یا مالی باشد که در هردو حالت جبران کردن خسارت ناشی از ریزش سنگ نمای ساختمان بسیار سنگین و طولانی مدت خواهد بود اما چاره کار چیست ؟

چاره کار استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در تهران می باشد زیرا با این کار تمامی سنگهای نما ها و سنگ های کوچک و بزرگ به طور کامل بررسی شده و تمامی سنگ ها با استفاده از پیچ رولپلاک نما یا روش چسبی مقابل می‌شوند که دیگر امکان سقوط آنها وجود ندارد.

در انتخاب پیمانکار پیچ و مهره نما دقت کنید

اگر سنگ نمای ساختمان به هر دلیل سست شده و قصد انجام پیچ رولپلاک نما دارید، وقت و حوصله کافی برای انتخاب پیمانکار پیچ و رولپلاک نما بگذارید ، زیرا یک شخص عادی بدون مطالعه و تحقیق در زمینه پیچ سنگ نما هیچ گونه اطلاعی از نحوه کار ، روش درست انجام پیچ نما ندارد و بنابر این نمی تواند کنترل مناسب بر روی پیمانکار نما داشته باشد. از این رو پیشنهاد ما مطالعه و تحقیق کافی برای انتخاب یک شرکت مقاوم سازی نما با وجدان کاری می باشد .

زیرا به دفعات تماس هایی دریافت می کنیم که کار مقاوم سازی نما را به یک پیمانکار سپرده اند، اما متاسفانه با وجود پیچ و مهره شده نما ، سنگ ها مجدد ریزش کرده و حادثه آفریده اند .

بنابراین انجام درست و اصولی رولپلاک نما بسیار مهم می باشد با مطالعه این مقاله تا انتها از روش های اصولی و کنترل کیفیت پیچ و رولپلاک سنگ نما بیشتر بدانید .

اقداماتی چون استفاده از چکش برای وارد کردن پیچ به سنگ و یا فاصله داشتن ته پیچ از سنگ نشان از عدم کیفیت کار و کوتاهی در اجرای پیچ رولپلاک نما را دارد .

چه نوع پیچ برای مهار سنگ مناسب است؟

پیچ های موجود در بازار بسیار متنوع می باشد اما سه دلیل اصلی تعیین کننده در انتخاب پیچ مناسب نما را در زیر اشاره می کنیم .

پیچ و رولپلاک گالوانیزه سنگ نما
  • پیچ استیل برای مهار سنگ نما:پیچ های استیل از نوع پیچ های بسیار با کیفیت و برای پروژه های متراژ پایین و نیز سنگ های نسبتا سبک مناسب است ، زیرا که از نظر قیمتی نسبت به سایر انواع پیچ ها بالاتر و از نظر تحمل وزن کمتر است و بارز ترین ویژگی پیچ استیل نما ضئ زنگ بودن آن می باشد .
  • پیچ با روکش گالوانیزه برای تثبیت سنگ نما: پیچ با روکش گالوانیزه بهترین نوع پیچ از نظر مقاومت ، قیمت به صرفه و نیز ضدزنگ بودن آن است که اولویت اول در اجرای مقاوم سازی انواع سنگ نما می باشد .
  • پیچ آهنی نما:پیچ های آهنی مناسب استفاده در محیط های داخلی و دور از رطوبت و آب می باشد و به هیچ عنوان برای استفاده در محیط بیرونی مانند نمای ساختمان توصیه نمی شود.
نوع پیچمقاومتقیمت اقتصادیمحیط بیرونیمحیط داخلی
پیچ استیلمتوسطندارددارددارد
پیچ گالوانیزهبالادارددارددارد
پیچ آهنیبالاداردندارددارد
مقایسه انواع پیچ و رولپلاک سنگ نما

جدول مقایسه انواع پیچ های مصرفی در پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان

با توجه به توضیحات بالا به راحتی می توان فهمید که پیچ های گالوانیزه از هر نظر دارای ویژگی ها و کارایی لازم در محیط های مخلف می باشد و نیز انتخاب شرکت پی تو بام پیچ گالوانیزه برای مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان تان است .

اندازه مناسب پیچ و رولپلاک برای انواع سنگ نما چیست؟

برای مهار سنگ نما از پیچ و رولپلاک ها با اندازه ها و قطر های مختلف استفاده می شود و دلیل آن تفاوت در ابعاد ، جنس و ضخامت سنگ های به کار رفته در نمای ساختمان است .

مته الماسه مخصوص سنگ

اساسا پیچ و رولپلاک مصرفی در نما باید دارای طول کافی باشد تا هم ضخامت سنگ را پوشش داده و نیز رولپلاک آن به اندازه ضخامت ملات پشت سنگ باشد تا درگیری مناسب برای نگه داشتن سنگ را داشته باشد .

ضخامت سنگابعاد(طول و قطر) پیچشماره مته
۱.۵ تا ۲ سانتی متر۶ و ۰.۵ سانتی متر۷
۲ تا ۳۸ و ۰.۷ سانتی متر۸

پیچ و مته های مناسب برای پیچ رولپلاک کردن انواع سنگ

نکته قابل توجه: سنگ های ریز باید با مته های کوچک تر سوراخ شود تا شکسته نشود و نیز درپوش های پشت بام نیز برای مقاومت کافی باید پیچ رولپلاک شوند .

هر پیچ نما چه میزان بار تحمل می کند ؟

وقتی صحبت از پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما است دقت کنید که لزوما استفاده زیاد از پیچ به معنای مقاومت بالا نیست و تعداد پیچ های کار شده باید طبق استاندارد باشد تا بهترین کارایی را داشته باشد . نکته مهم اینکه قرار نیست که پیچ کار شده تمام وزن سنگ را تحمل کنید در اصل وظیفه پیچ بیشتر جلوگیری از جابه جایی سنگ و خیزش رو به جلو ان می باشد که استاندارد های زیر این اصل را تامین می کند .

شاید سئوال باشد که وزن سنگ های نما را چه چیزی تحمل می کند ؟ ۹۰ درصد وزن سنگ ها به یکدیگر منتقل شده و در نهایت به زمین می رسد و حتی در صورت جدا شدن سنگ از سنگ های اطراف پیچ های مصرفی توسط شرکت پی تو بام مقاومت کششی کافی برای تحمل وزن سنگ را دارد .

باید دقت داشته باشید تا تکنسین نماکاری را انتخاب کنید که مهارت کافی در زمینه شناخت انواع سنگ نحوه سوراخ کردن هر نوع سنگ و نیز به کارگیری ابزار متناسب با هر نوع سنگ را داشته باشد .

فاصله استاندارد قرار گیری پیچ ها چقدر است ؟

این تصور اشتباه هست که هر چه پیچ بیشتر به سنگ زده شود مقاومت آن بیشتر است ، بنابراین استفاده بیش از اندازه از پیچ و رولپلاک باعث ایجاد ترک هایی در سنگ می شود که به مرور گسترش یافته و سنگ شکسته می شود .

اصول به کارگیری پیچ در مقاوم سازی سنگ نما به این صورت است که اگر ارتفاع سنگ کمتر از ۵۰ سانتی متر باشد ،برای طول سنگ هر ۵۰ سانتی متر یک پیچ کار می شود که اگر طول سنگ کمتر از ۵۰ سانت باشد به ازای هر سنگ برای سنگ های سبک یک پیچ استفاده می شود .

پیچ کردن سنگ نمای ساختمان با طناب

با در نظر گرفتن فرمول بالا می توانید تخمینی از تعداد پیچ های کار شده برای نمای ساختمان تان را به دست بیاورید البته این تخمین خطای زیادی دارد زیرا همانطور که اشاره شده برای سنگ های کمتر از ۵۰ سانت یک پیچ و با افزایش طول از ۵۰ سانتی متر باید دو پیچ کار شود .

سوراخ کردن سنگ ها باید با دقت و سرعت قابل تنظیم یعنی دیمر دارد باید انجام شود تا چرخش و ضربه آن را بتوان کنترل کرد ، البته در شکسته شدن سنگ ها کیفیت سنگ نیز تاثیر چشم گیری دارد .

سنگ های مرمریت و آهکی مانند انواع تراورتن ، مارشال و گلدن بلک که از انواع سنگ های نرم و آسیب پذیر هستند برای تثبیت و مقاوم سازی این نوع سنگ ها از دقت و حوصله کافی باید برخوردار بود ، البته بهترین نوع برای نمای ساختمان همین سنگ های نرم هستند ، زیرا که بافت نرمی دارند و تنش های مختلف را در حین کار تحمل می کنند .

آیا پس از پیچ و رولپلاک سنگ ، پیج ها دیده می شوند ؟

پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان با طناب راپل در تهران
قیمت و هزینه پیچ رولپلاک سنگ نما بدون داربست و با طناب راپل

برخی دیگر از سنگ ها مانند دسته گرانیت که جذب کافی ندارند ،امکان استفاده از بتونه وجود ندارد و یا به خوبی کارایی ندارد ، از این رو پیشنهاد ما برای این نوع نما ها ، استفاده از پیچ های رنگی یا رزین کاری ته پیچ ها می باشد .

بتونه ای که برای پوشاندن ته پیچ ها استفاده می کنیم رنگی بسیار نزدیک به خود سنگ دارد و این ویژگی باعث می شود تا از فاصله ۵ متری بدون دقت ، نتوانید جای پیچ ها را تشخیص دهید و این یعنی حفظ زیبایی سنگ بعد از انجام پیچ کردن سنگ نما توسط شرکت پی تو بام .

استفاده از پیچ ۲ سو یا پیچ ۴ سو در پیچ و رولپلاک نما

پیچ چهارسو برای استفاده در خدمات پیچ رولپلاک نما در اولویت است ، زیرا که از سطح مناسب برای بستن برخوردار است و نماکار به راحتی می تواند پیچ را تا انتها و محکم ببندد که در نهایت به افزایش کیفیت کار می انجامد .

پیچ چهارسو به ویژه در پروژه های بزرگ به شدت توصیه می شود تا نماکار خسته نشود و انرژی و حوصله کافی برای انجام درست و سریع تثبیت سنگ نما را انجام دهد .

استفاده از پیچ دو سو به دلیل سختی بسته شدن آن توصیه نمی شود، مخصوصا وقتی تعداد آن بالا باشد ، نماکار را کلافه می کند و اکثرا نمی توان آن را به درستی اجرا کرد .

همچنین هردونوع پیچ باید از روکش مقاوم گالوانیزه برخوردار باشد تا در مقابل ضربه خورد و بسته شدن خاصیت خود را حفظ کند و زنگ نزد .

پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان با طناب و بدون داربست

اگر با مطالعه تمامی مطالب بالا به این نتیجه رسیده اید که هرچه زودتر اقدام به مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان خود کنید لازم است تا ابتدا یک روش مناسب برای دسترسی به ارتفاع های مختلف ساختمان برای اجرای پیچ و رولپلاک نما را تعیین کنید شرکت پی تابام این کار را به طور چشم گیری آسان کرده است و آن استفاده از روش دسترسی با طناب و بدون داربست به نمای ساختمان می باشد که در این روش برای انجام آن تثبیت سنگ نما دیگر نیازی به داربست کلایمر و یا بالابر ندارید و تمامی کارهای پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب و بدون داربست انجام می‌شود.

انجام مقاوم سازی نما با طناب دارای چندین مزیت می باشد که در زیر به آنها اشاره می کنیم اولین مزیت مقابل سازی با طناب هزینه بسیار پایین و تمام شده کار می باشد زیرا که دیگر نیازی به برپا کردن داربست و یا اجاره جرثقیل و کلایمر نیست که خود آنها به اندازه اجرای کار هزینه جداگانه دارند. شرکت پی تابام با استفاده از ابزارهای دسترسی آسان با طناب و آموزش افراد برای اجرای این خدمات هزینه پیچ و رولپلاک نما با طناب را به طور چشمگیری کاهش داده است تا دیگر هیچ ساختمان و اهالی آن در اثر ریزش سنگ نما و ایجاد خسارت های جانی و مالی دچار دردسر نشوند.

در این روش نما کار با استفاده از یک طناب استاتیک و نیمه استاتیک از پشت بام ساختمان آویزان شده و در ارتفاعات مختلف توقف کرده و با ابزارکار دریل و مته و پیچ های گالوانیزه اقدام تثبیت و مهار سنگ نمای ساختمان می‌کند.

نصب سنگ های ریخته شده نما

اگر بهتر موقع مناسب سنگهای نمای ساختمان خود را مهار کرده اید و قسمتی از سنگ نمای ساختمان شما ریزش کرده است جای نگرانی نیست شرکت پی تو بام می تواند تمامی سنگ های ریخته شده نما را حتی بهتر از روز اول در سر جای خود نصب کند برای این کار ابتدا ابعاد و اندازه های سنگ های ریخته شده به کارفرما داده می‌شود و کارفرما برای تهیه سنگ های ریخته به سنگ فروشی مراجعه کرده و به تعداد لازم سنگ تهیه می‌کند.

سپس پیچ رولپلاک کارت با استفاده از ترکیب سیمان پودر سنگ و چسب بتن پشت سنگ را ملاقات می زند و سپس سنگها را برش داده و در جای خود قرار می دهد و در آخر کار برای این که بندهای سنگ های نصب شده باز نباشد با استفاده از پودر سنگ و سیمان اقدام به بند کشی سنگ ها نیز می کند.

طریقه عقد قرارداد اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان توسط شرکت پی تو بام

ابتدا کارشناس نما در محل حاضر شده و یا با استفاده از دریافت عکس و تصویر کار قیمت به کارفرما اعلام می‌شود و سپس با توافق نهایی بر سر اجرای کار و قیمت اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان شرکت شروع به تنظیم قرارداد می کند .

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

سپس تمامی موارد اجرا اعم از نصب سنگ ریخته شده نما ، بتونه کاری ، اجرای پیچ و رولپلاک نما ، روش اجرا و قیمت در قرارداد ذکر شده و به امضای دو طرف می رسد و در آخر با تعیین روز و ساعت اجرای مهار سنگ نما اکیپ نما در محل حاضر شده و کار شروع می شود .

قیمت انجام پیچ و رولپلاک نمای ساختمان چقدر است؟

قیمت انجام پیچ کردن سنگ نمای ساختمان بستگی به نوع سنگ و حجم کار و همچنین طرح نما دارد که بر اساس موارد ذکر شده می تواند به صورت پیچ رولپلاک دونه ای ،کنتراتی و یا مترمربعی حساب شود.

در ادامه مقاله تمامی شرایط قیمت اجرایی پیچ نما به صورت متر مربعی دانه ای و کنتراتی به طور کامل توضیح داده شده است با ما همراه باشید.

دقت داشته باشید که برای نما های کوچک که متوجه آنها از ۲۰۰ متر مربع پایین تر باشد قیمت پیچ کردن سنگ نمای ساختمان به صورت متر مربع محاسبه نمی‌شود و هزینه و قیمت مهار سنگ نما برای این نماها به صورت کنتراتی به کارفرما اعلام می‌شود. همچنین برای راحتی کار شما مشتریان عزیز می توانید با ارسال عکس کامل از پروژه مهار سنگ نما به کارشناسان مورد قیمت قطعی و دقیق از پروژه خود دریافت کنید.

و این تضمین را به شما می دهیم که به دلیل استفاده شرکت پیدام از نیروهای ورزیده و ماهر در اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان هزینه تمام شده این کار برای شما بسیار مناسب و به صرفه و اقتصادی خواهد بود.

قیمت دانه ای پیچ و رولپلاک نما توسط شرکت پی تو بام

قیمت دانه پیچ رولپلاک نوع نما و همچنین طرح معماری نمای ساختمان و ابعاد سنگ نما بستگی دارد برای مثال سنگ‌هایی که در یک نمای ساختمان سافت کار شده باشند به مراتب اجرای پیچ رولپلاک مهار سنگ نمای یک نمای ساده بسیار آسان تر از یک نمای رومی با طرح و شکل های پیچیده و سنگهای با ابعاد مختلف می باشد زیرا که اجرای پیچ و سوراخ کردن سنگ های باریک بسیار سخت و زمان‌بر بوده و همچنین نیاز به ابزار و مته های گران قیمت دارد. و تمامی این ها در نهایت بر روی قیمت اجرای پیچ کردن سنگ نمای ساختمان به صورت دانه ای تاثیرگذار خواهد بود.

تفاوت قیمت پیچ و رولپلاک کردن نمای ساده با نمای رومی

در پاسخ به این سوال باید با تمام راستی عرض کنم که بله کاملاً تاثیرگذار و متفاوت است زیرا وقتی که یک نما کار برای اجرای پیچ رولپلاک نمای ساده اعزام می‌شود کار را به آسانی پیچ رولپلاک می‌کند اما وقتی که یک نما کار برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نمای رومی اعزام می‌شود کار یک روزه آن به دو روز به درازا انجامید، اینها به دلیل پیچیدگی طرح و نمای ساختمانهای با نماهای رومی است کهبه تفاوت در زمان اجرای کار، ابزارهای مصرفی و در نهایت هزینه تمام شده پیچ و رولپلاک نمای رومی می شود .

پیچ و رولپلاک نما

مقاوم سازی سنگ نما

1 پاسخ
  1. مهدی زاده
    مهدی زاده گفته:

    پیچ و رولپلاک نمای ساختمان ما رو شرکت پی تو بام انجام داد که راضی بودیم و عالی بود هم پیچ گالوانیزه استفاده شد و هم ته پیچ ها به خوبی بسته شد و اینکه حتی ی دونه سنگ هم موقع پیچ و رولپلاک نما نیفتاد از نما عالی بود

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.